„KONNO KU SAMODZIELNOŚCI”
projekt mający na celu zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych – prowadzenie rehabilitacji w placówce
Realizowany w okresie od 1 kwietnia 2023 r do 31 marca 2026 roku
Projekt współfinansowany przez
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON)
na podstawie umowy nr ZZB/000881/BF/D.
Celem projektu jest wypracowanie przez ON (beneficjenta) optymalnej na danym etapie życia samodzielności – poprawa funkcjonowania w tych obszarach, które najbardziej dezorganizują egzystencję i utrudniają usamodzielnienie ON. W minimalnym zakresie utrzymanie wypracowanej dotychczas sprawności warunkującej osiągnięty poziom samodzielności życiowej lub spowolnienie pogłębiania niepełnosprawności.
WARUNKI REKRUTACJI UCZESTNIKÓW PROJEKTU:
Do projektu zostanie zakwalifikowanych 60 osób (50 dzieci i 10 dorosłych) z terenu województwa mazowieckiego. Beneficjentami zadania będą osoby (dzieci, młodzież i dorośli) z różnymi rodzajami niepełnosprawności, głównie ruchową, intelektualną, psychiczną, społeczną lub sprzężoną, które z racji swoich deficytów osiągają niższy niż ich zdrowi rówieśnicy poziom samodzielności życiowej, zagrożone są w dużym stopniu zależnością od bliskich, społeczeństwa i instytucji państwa. W szczególności będą to osoby, których niepełnosprawność spowodowana jest m.in. następującymi schorzeniami:
– wadami rozwojowymi, uszkodzeniami i urazami CUN (m.in. wodogłowie, mózgowe porażenie dziecięce, stany po udarze mózgu, po operacji guza mózgu)
– chorobami i zespołami genetycznymi oraz chorobami metabolicznymi grożącymi zaburzeniem i opóźnieniem rozwoju (m.in. zespół Downa)
– dysfunkcjami narządu ruchu na tle neurologicznymi ortopedycznym (m.in. stwardnieniem rozsianym)
– upośledzeniem umysłowym o różnej etiologii
– zaburzeniami ze spektrum autyzmu (w tym określanymi jako całościowe zaburzenia rozwoju)
– ADHD
– uszkodzeniami analizatorów wzroku lub słuchu
– chorobami psychicznymi.
W pierwszym okresie finansowania w okresie od 01.04.2023 r. do 31.03.2024 r. w projekcie wzięło udział 63 beneficjentów. (1 osoba dorosła odeszła z projektu, ale mniej więcej w tym samym czasie 1 osoba spośród korzystającej z hipoterapii młodzieży skończyła 18 lat, więc zajęła miejsce w puli osób dorosłych. Odeszło też 1 dziecko. Na ich miejsce przyjęliśmy 2 dzieci z listy rezerwowej. W czasie długiego wyjazdu wakacyjnego jednego uczestnika, czasowo przyjęliśmy dziecko z listy rezerwowej. Tak więc jednocześnie nie było w projekcie więcej niż 60 osób.)
Łącznie otrzymali oni 1078 godzin wsparcia (hipoterapii).
Przy zajęciach realizowanych w ramach projektu pomagało 37 wolontariuszy, z czego część współpracowała z Fundacją jeszcze przed rozpoczęciem projektu, a część rozpoczęła współpracę podczas trwania okresu sprawozdawczego. Łącznie udzielili oni 675 godzin wsparcia (asystowali przy hipoterapii).