Projekt „ Usługa asystenta osoby z niepełnosprawnością narzędziem rehabilitacji społecznej ”

Projekt „Usługa asystenta osoby z niepełnosprawnością narzędziem rehabilitacji społecznej”

realizowany w okresie 1.04.2024 – 31.03.2025 (12 mcy) 

 

Projekt „Usługa asystenta osoby z niepełnosprawnością narzędziem rehabilitacji społecznej”

realizowany w okresie 1.04.2024 – 31.03.2025 (12 mcy) 

dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

na podstawie umowy nr UM/PW9/2024/2/DEPT_DS_WSPOLPRACY/3905 

KONKURS nr 1/2023 pn.  „MOŻEMY WIĘCEJ”

Celem projektu jest projektu zwiększenie zakresu samodzielności, aktywności życiowej i społecznej uczestników projektu, poprawa ich codziennego funkcjonowania oraz jakości życia. W minimalnym zakresie – utrzymanie poziomu funkcjonowania uzyskanego dzięki dotychczasowym oddziaływaniom i powstrzymanie regresu. Zasadniczą formą wsparcia proponowaną w projekcie jest usługa asystenta osobistego OzN. 

Wartość zadania   2 356 600,00 zł    

Wysokość dofinansowania 2 332 800, 00 zł

Wkład własny niefinansowy (wartość pracy wolontariuszy) 23 800,00 zł

Krótka charakterystyka projektu:

Niniejszy projekt opiera się na idei aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnościami (OzN) w oparciu o usługę asystenta osobistego OzN i stanowi bezpośrednią kontynuację działań realizowanych przez Fundację w poprzednich latach. Usługa asystencji osobistej umożliwia OzN prowadzenie bardziej aktywnego i samodzielnego życia. Projekt jest skierowany do OzN, które wymagają zewnętrznego wsparcia przy włączeniu w życie społeczne i podejmowaniu aktywności życiowej w różnych sferach. Usługa asystenta pomaga pokonać bariery wynikające z niepełnosprawności oraz przeciwdziała wykluczeniu OzN umożliwiając korzystanie z oferty z kulturalnej, edukacyjnej, terapeutycznej i rehabilitacyjnej, udział w zajęciach sportowych, artystycznych i innych oraz dając wsparcie w aktywizacji zawodowej. Asystent OzN pomaga w poruszaniu się po mieście, korzystaniu ze środków transportu publicznego, wspiera w różnych formach spędzania czasu wolnego oraz pełnieniu ról społecznych. Usługa stwarza szczególnie młodym ludziom szansę na lepszy rozwój i poprawę jakości życia. Specyfiką prowadzonej przez nas usługi jest jej ukierunkowanie na długotrwałą i regularną pracę danego asystenta z beneficjentem. Efektywność usługi zapewnia stały monitoring pracy asystenta oraz analiza założonych Indywidualnych Planów Działania. Pomoc asystenta jest też nieoceniona jako wsparcie dla członków rodzin OzN umożliwiające im regenerację fizyczną i psychiczną. Tak prowadzona praca pozwala na rozwój samodzielności klienta w wybranych dziedzinach życia i na stopniowe wycofywanie się asystenta ze świadczonej usługi lub zmianę obszaru wsparcia. Wsparcie asystenta pozwala też faktycznym opiekunom OzN na poszukiwanie, podjęcie i utrzymanie pracy zawodowej, rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej albo nauki w celu zdobycia koniecznych kwalifikacji zawodowych.

Planujemy objęcie wsparciem 8o osób z niepełnosprawnościami, w tym 55 dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, a ok. 25 osób dorosłych z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności wymagających specjalistycznego wsparcia z uwagi na długotrwale naruszoną sprawność. 

Warunki rekrutacji uczestników projektu:

Rekrutacja beneficjentów będzie prowadzona w trzech etapach: 

a) najpierw spośród uczestników tożsamego projektu, którego realizacja zakończyła się 31.03.2024 r. – spośród tych osób, dla których wskazana jest kontynuacja wsparcia; 

b) następnie spośród osób z listy rezerwowej utworzonej w czasie realizacji poprzedniego projektu; 

c) w trzeciej kolejności spośród osób zgłaszających się w odpowiedzi na informację o projekcie umieszczoną na stronie www. 

Warunkiem podstawowym udziału w projekcie będzie posiadanie ważnego orzeczenia o niepełnosprawności, orzeczenia o stopniu znacznym lub umiarkowanym niepełnosprawności lub równoważnego. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy, w którym określą swoje potrzeby i oczekiwania dotyczące zakresu usługi asystenta. Rekrutacja zakończy się podpisaniem kontraktu między beneficjentem (lub jego przedstawicielem ustawowym) a przydzielonym asystentem. W razie potrzeby będzie prowadzona rekrutacja uzupełniająca. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie, dla których zabraknie miejsc, zostaną wpisane na listę rezerwową. 

Zasadniczą formą wsparcia proponowaną w projekcie jest usługa asystenta osobistego OzN.

Planowana średnia liczba godzin usług asystenta przypadających na jednego uczestnika – 480

Pomocniczą formą wsparcia będą spotkania z psychologiem dla uczestnika i jego rodziny o charakterze diagnostyczno-konsultacyjnym.