Projekt: CENTRUM AKTYWIZACJI ZAWODOWEJ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ „RAZEM” jest to projekt wieloletni przypadający na okres od 1 kwietnia 2023 roku do dnia 31 marca 2026 roku. Projekt współfinansowany jest ze środków PFRON.
Projekt realizowany jest w oparciu o standardy modelu Zatrudnienia Wspomaganego (ZW), w ramach których oferowane są różnorodne instrumenty wsparcia osób z niepełnosprawnościami o charakterze kompleksowym, trwałym i dostosowanym do indywidualnych potrzeb poszczególnych BO. Wśród instrumentów wsparcia znajdują się: poradnictwo zawodowe i psychologiczne, warsztaty aktywizacji zawodowej i warsztaty psychologiczne oraz usługi trenera pracy. Wsparciem w projekcie zostanie objętych w ciągu 3 lat 120 osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Osoby, które korzystają ze wsparcia w projekcie, to grupa osób z niepełnosprawnościami mająca największe trudności na rynku pracy. Znaczącą grupę BO Fundacji stanowią osoby z zaburzeniami psychicznymi. Biorąc pod uwagę specyfikę grupy BO we wniosku o dofinansowanie założyliśmy dość wysoki wskaźnik rezultatu projektu – podjęcie zatrudnienia – min. 36% BO. Doświadczenie Fundacji w realizacji projektów w modelu ZW wskazuje, że w wskaźnik ten jest osiągany i może być przekraczany.
Rekrutacja nowych Beneficjentów (BO) projektu odbywa się kilkustopniowo. Akcja informacyjno–promocyjna prowadzona jest w sposób ciągły poprzez stronę www Fundacji oraz ogłoszenia na portalach społecznościowych i portalach informacyjnych skierowanych do osób z niepełnosprawnościami i organizacji pozarządowych. Nowych uczestników projektu trenerzy pracy poszukują też sami w ramach wolontariatu. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie zgłaszają się do Fundacji osobiście, mailowo lub telefonicznie. Wstępne rozmowy z kandydatami przeprowadzają trenerzy, następnie wywiady pogłębione z osobami przeprowadzają doradca zaw. i psycholog, wspólnie z BO tworzą Indywidualny Plan Działania i osoba kierowana jest do konkretnego trenera pracy.
Rekrutacja BO do projektu prowadzona jest w trybie ciągłym przez cały zespół merytoryczny projektu. Wstępną rekrutację prowadzą trenerzy pracy, wywiady pogłębione przeprowadzają z BO psychologowie i doradcy zawodowi.
Najważniejszym narzędziem wsparcia w projekcie jest usługa trenera pracy. Fundacja posiada zespół doświadczonych trenerów pracy, którzy pracują w projektach aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami od lat.
Beneficjenci projektu mogą korzystać z pomocy doradcy zawodowego, który określa ich predyspozycje zawodowe, wskazuje kierunki poszukiwania zatrudnienia i wyboru najlepszej oferty pracy. Doradca przeprowadza dla nowych BO warsztaty aktywizacji zawodowej, udziela też wsparcia w formie konsultacji indywidualnych.
W sytuacji spadku motywacji, niskiej samooceny i innych problemów psychologicznych – uczestnicy projektu mogą korzystać ze wsparcia psychologa, w formie konsultacji ind. i wsparcia grupowego – warsztatów psychologicznych.
Ważną rolę w projekcie spełnia Specjalista ds. Aktywizacji osób z niepełnosprawnościami, który jest liderem zespołu merytorycznego, mentorem i coachem trenerów pracy, zapewnia harmonijną realizację działań w projekcie w oparciu o założenia projektu i standardy ZW oraz dba o osiąganie założonych wskaźników.
W I okresie realizacji projektu, zakończonym 31.03.2024, przeprowadzona została rekrutacja ok. 98 beneficjentów projektu, którym udzielone zostało wsparcie ukierunkowane na podjęcie i utrzymanie zatrudnienia. Z grupy 98 osób przyjętych do projektu ok. 80% stanowiły osoby, które były uczestnikami projektu ZW kończącego się 31.03.2023. Część z tych osób podjęła zatrudnienie i wymagała kontynuacji wsparcia aby je utrzymać. Drugą część stanowili BO, którym nie udało się zdobyć pracy w ramach zakończonego projektu i potrzebowali dalszego wsparcia w aktywizacji zawodowej.
W I okresie zgodnie z założeniami projektu realizowane było wsparcie grupowe. Doradca przeprowadził 2 warsztaty aktywizacji zawodowej, łącznie 36 godzin warsztatowych. W warsztatach wzięło udział 20 BO spośród osób nowo-przyjętych do projektu. Psychologowie przeprowadzili 6 sześć 5-godzinnych warsztatów psychologicznych.
Dodatkowym instrumentem wsparcia były staże zawodowe. W I okresie realizacji projektu 4 BO zrealizowało 3-miesięczne staże zawodowe w różnych firmach, otrzymało zaświadczenia o ukończeniu stażu. Jedna osoba podjęła pracę w firmie, w której odbyła staż.
W I okresie realizacji projektu 25 BO podjęło nowe zatrudnienie, 58 BO pracuje na koniec realizacji I okresu.
II OKRES
W II okresie realizacji projektu – 01.04.2024 do 31.03.2025 – do projektu przystąpiło 60 nowych BO, 30 osób odeszło przed terminem realizacji celów IPD, bądź odeszły osiągnąwszy te cele. 27 BO podjęło nowe zatrudnienie w tym okresie. Ostatecznie na koniec II okresu realizacji na liście BO figurowało 159 osób, 89 odeszło przed terminem realizacji IPD, lub osiągnąwszy cele IPD, w zatrudnieniu utrzymywało się 48 BO.
W II okresie realizowane było również wsparcie grupowe. Doradca przeprowadził 2 warsztaty aktywizacji zawodowej, łącznie 36 godzin warsztatowych. W warsztatach wzięło udział 20 BO spośród osób nowo-przyjętych do projektu. Psychologowie przeprowadzili 6 sześć 5-godzinnych warsztatów psychologicznych, w każdym warsztacie uczestniczyło 10 BO. 4 osoby odbyły 3- miesięczne staże zawodowe u pracodawców, zdobywając potrzebne w procesie aktywizacji zawodowej doświadczenie.
W I okresie realizacji projektu (04.2023 – 03.2024) do projektu przyjęto 98 BO, część stanowili uczestnicy poprzednich edycji projektów Fundacji realizowanych w modelu Zatrudnienia Wspomaganego, z czego 44 osoby przyjęto jako pracujące. W trybie ciągłym prowadzona też była rekrutacja nowych BO. W ciągu 2 lat trwania projektu uczestniczyło w nim 159 BO. 89 osób odeszło przed terminem wynikającym z IPD albo osiągając cele IPD. Na miejsce osób odchodzących z projektu przyjmowane były kolejne zgłaszające się osoby.
III OKRES
III i ostatni okres realizacji projektu rozpoczął się 1.04.2025 i trwać będzie do 31.03.2026.
Do dnia 30.07.2025 do projektu zrekrutowanych zostało 27 nowych BO, a odeszło 11 osób. Trenerzy pracy udzielali tym osobom intensywnego wsparcia, dużo osób korzystało też z indywidualnych konsultacji psychologicznych i wsparcia doradcy zawodowego.
Psycholodzy przeprowadzili dwa 5-godzinne warsztaty wsparcia grupowego – w maju i lipcu 2025, w których udział wzięło 20 BO. Warsztaty aktywizacji zawodowej prowadzone przez doradcę zaw. odbędą się zgodnie z harmonogramem we wrześniu 25r. i styczniu 26r.
Dwoje BO rozpoczęło staże zawodowe u pracodawców. Staż jest ważnym instrumentem przygotowania BO do podjęcia zatrudnienia.
W okresie do 30.07.25 w projekcie z grupy osób dotychczas nieaktywnych zawodowo pracę podjęło 10 BO, 36 osób utrzymuje zatrudnienie.