Projekt: „ZATRUDNIENIE WSPOMAGANE – SZANSA NA PRACĘ”
„ZATRUDNIENIE WSPOMAGANE – SZANSA NA PRACĘ”
Projekt zakłada prowadzenie na terenie Warszawy oraz okolicznych gmin programu aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych w oparciu o model zatrudnienia wspomaganego. W ramach programu oferowane są różnorodne instrumenty wsparcia o charakterze kompleksowym, trwałym i dostosowanym do indywidualnych potrzeb poszczególnych BO. Model wsparcia ON w projekcie oparty jest na standardach EUSE (Europejskiej Unii ZW) i projekcie PFRON „Trener Pracy”. Wsparciem w projekcie w ciągu 3 lat realizacji zostanie objętych 120 osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Projekt współfinansowany jest przez PFRON, realizowany w okresie 04.2019 – 03.2022.
Wśród instrumentów wsparcia znajdują się:
– poradnictwo zawodowe i psychologiczne,
– warsztaty aktywizacji zawodowej
– warsztaty psychologiczne
– usługi trenera pracy w formie pracy indywidualnej
– 3-miesięczne staże zawodowe
Najważniejszym narzędziem wsparcia jest usługa trenera pracy. Fundacja posiada zespół doświadczonych trenerów pracy, którzy pracują w projektach aktywizacji zaw. ON od lat. Zadaniem trenera jest przygotowaniu BO do wejścia na rynek pracy oraz pomoc BO w znalezieniu właściwego stanowiska pracy oraz podjęciu i utrzymaniu zatrudnienia poprzez monitoring pracy. Trener służy też pomocą pracodawcy i przygotuje innych pracowników do współpracy z ON.
BO projektu korzystają z pomocy doradcy zaw., który osobom zatrudnionym wskazuje kierunki rozwoju zaw. i wspiera w wyborze najlepszej oferty pracy osoby, które wchodzą do projektu w ramach rekrutacji uzupełniającej. Doradca przeprowadza dla osób wymagających wsparcia grupowego 3-dniowe warsztaty aktywizacji zawodowej, udziela też wsparcia w formie konsultacji indywidualnych. W sytuacji spadku motywacji, niskiej samooceny i innych problemów psychologicznych – BO projektu mogą skorzystać ze wsparcia psychologa, w formie konsultacji ind. i wsparcia grupowego – warsztatów psychologicznych. Z warsztatów prowadzonych przez doradcę zaw. korzysta w każdym okresie projektu 20 BO, z warsztatów psychologicznych korzystają osoby wymagające takiego wsparcia w miarę ich potrzeb, śr. 40 osób rocznie. Warsztaty doradcy odbywają się 2 razy w roku, w I okresie projektu we wrześniu 2019 i styczniu 2020. Psycholodzy prowadzą warsztaty śr. co 2 miesiące, warsztaty trwają 5 godzin, w każdym uczestniczy śr. 10 BO.
Znaczącą grupę BO Fundacji stanowią osoby z zaburzeniami psychicznymi. Biorąc pod uwagę specyfikę grupy BO pisząc wniosek założyliśmy dość wysoki wskaźnik rezultatu projektu – podjęcie zatrudnienia przez min. 36% BO. Dotychczasowe doświadczenia Fundacji wskazują, że taki wskaźnik jest osiągalny i w większości projektów przekraczany.
W I okresie realizacji projektu (04.2019 – 03.2020) do projektu przyjętych zostanie 64 BO, którym udzielone zostanie wsparcie ukierunkowane na podjęcie i/lub utrzymanie zatrudnienia. Z grupy 64 osób ok.1/2 stanowią osoby, które podjęły zatrudnienie w ramach wcześniejszych projektów Fundacji realizowanych w modelu zatrudnienia wspomaganego i wymagają kontynuacji wsparcia aby utrzymać się w zatrudnieniu. Większość z tych osób utrzymało pracę korzystając z udzielanych w projekcie form wsparcia. Osoby przyjęte jako niepracujące intensywnie poszukują zatrudnienia, część z nich podjęła już pracę, część z różnych przyczyn odchodzi przed ukończeniem ścieżki zawodowej aktywizacji – IPD.
W projekcie założono wysoki wskaźnik zatrudnienia – min. 36% i 25% osób, które utrzymają zatrudnienie pow. 6 m-cy. Części osób, które nie znalazły zatrudnienia, bądź utraciły pracę przed rozpoczęciem II okresu (04.2018) zaproponowaliśmy udział w nowym projekcie aktywizacji zawodowej realizowanym w modelu ZW – „Samodzielni na rynku pracy”.
4 BO skorzysta z oferowanych w ramach projektu 3-miesięcznych staży zawodowych, po zakończeniu których część osób zostanie zatrudniona przez pracodawców prowadzących staże.
W miarę potrzeb prowadzona jest rekrutacja uzupełniająca oraz przygotowanie do zatrudnienia i zatrudnienie nowych BO, którzy wchodzą do projektu na miejsce osób rezygnujących z udziału w projekcie.
Rekrutacja do projektu prowadzona jest w sposób ciągły, w miarę potrzeb wynikających z założeń projektowych. System rekrutacji jest wielo-stopniowy. Wstępną rozmowę z kandydatem przeprowadza trener pracy, następnie doradca zaw. i psycholog przeprowadzają wywiad, określają potrzeby BO w zakresie wsparcia i tworzą wspólnie z kandydatem IPD. W kolejnym etapie odbywa się rozmowa z trenerem pracy i osoba przystępuje do pracy z trenerem przygotowującej do podjęcia zatrudnienia.
Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w projekcie, mogą uzyskać dodatkowe informacje w biurze projektu:
Fundacja Pomocy Młodzieży i Dzieciom Niepełnosprawnym „Hej, Koniku!”
tel. 22 674 11 48 lub 0 510 094 484
- Św. Wincentego 92 03-291 Warszawa
Adres e-mail: asystent@hejkoniku.org.pl