Projekt
„Usługa asystenta osoby z niepełnosprawnością narzędziem rehabilitacji społecznej”
realizowany w okresie 1.04.2020 – 31.03.2021
w ramach konkursu PFRON nr 1/2019 „Kierunek AKTYWNOŚĆ”
współfinansowany ze środków PFRON
na podstawie umowy nr ZZB/000600/BF/D z dnia 17 kwietnia 2020 r.
Głównym celem projektu jest poprawa i utrzymanie kompetencji społecznych i funkcjonowania Osób z Niepełnosprawnością (OzN).
Dodatkowym celem jest poprawa funkcjonowania całej rodziny poprzez wsparcie psychologiczne i edukacyjne dla opiekunów faktycznych OzN oraz samych asystentów.
WARUNKI REKRUTACJI UCZESTNIKÓW PROJEKTU:
Do projektu zostanie przyjętych 50 osób z niepełnosprawnościami z terenu województwa mazowieckiego . Będą to osoby posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Rekrutacja BO będzie prowadzona w następujących etapach:
- Ogłoszenie naboru do projektu na stronie internetowej Fundacji wraz z ankietą rekrutacyjną oraz poprzez dystrybucję ankiet wśród naszych aktualnych podopiecznych;
- Przyjęcie BO do projektu poprzez wypełnienie ankiety oraz załączenie kopii orzeczenia o niepełnosprawności;
- Wypełnienie arkusza obserwacji indywidualnie dla każdego BO;
- Opracowanie IPD dla każdego BO;
- Przydział asystenta do BO oraz podpisanie kontaktu pomiędzy BO a asystentem;
- Utworzenie listy rezerwowej;
- Rekrutacja uzupełniająca prowadzona analogicznie do rekrutacji wstępnej aż do uzyskania kompletu BO lub w przypadku rezygnacji BO z udziału w projekcie.
PROPONOWANE W PROJEKCIE FORMY WSPARCIA BEZPOŚREDNIEGO DLA BO:
- USŁUGA ASYSTENCJI
Asystent pracując indywidualnie z BO pomoże mu nabyć i rozwinąć umiejętności niezbędne do samodzielnego funkcjonowania, komunikowania się z otoczeniem oraz odnajdywania się w różnych rolach społecznych. Usługa ta pomaga pokonać wynikające z niepełnosprawności bariery oraz przeciwdziała społecznemu i zawodowemu wykluczeniu osób niepełnosprawnych, poprzez umożliwienie im korzystania z edukacji, kultury, terapii, zajęć sportowych, artystycznych i innych aktywności oraz dając wsparcie na rynku pracy. Asystent ON poprzez pracę z beneficjentem przygotowuje go do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie, w stopniu w jakim umożliwia to stan zdrowia beneficjenta. Usługa stwarza szczególnie młodym ludziom szansę na lepszy rozwój i poszerza zakres życiowych możliwości. Pracując nad ustalonymi kontraktem celami cząstkowymi swojej pracy asystent umożliwia BO osiągnięcie możliwie największej indywidualnej samodzielności oraz aktywności społecznej i zawodowej.
- KONSULTACJE PSYCHOLOGA
Po zgłoszeniu uczestnika do projektu psycholog przeprowadza wywiad rekrutacyjny, wypełnia arkusz obserwacji oraz ustala Indywidualny Plan Działania (IPD) i dobiera uczestnikowi odpowiedniego asystenta. Plan IPD jest monitorowany i aktualizowany przez psychologa. Końcowy wywiad psychologa z uczestnikiem ustala uzyskane rezultaty. Celem formy wsparcia jest diagnoza deficytów funkcjonowania uczestnika w chwili przystąpienia do projektu, określenie obszarów wsparcia oraz monitorowanie uzyskanych postępów.
- SPECJALISTYCZNE WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE RODZIN I ASYSTENTÓW
Wsparcie psychologiczne w projekcie to w szczególności dbanie o prawidłowy kontakt asystenta z podopiecznym oraz rodzicem, wsparcie w planowaniu i organizacji pracy asystenta, wyznaczanie celów i sposobów pracy z podopiecznym, kształtowanie cech osobistych i asertywnej postawy w relacji z podopiecznym i rodzicem, przeciwdziałanie oznakom wypalenia zawodowego, rozmowy superwizyjne (psychologiczno-terapeutyczne) mające na celu dzielenie się doświadczeniami w pracy, obniżanie napięcia emocjonalnego związanego z pracą z podopiecznym, wsparcie w rozwiązywaniu pojawiających się wyzwań i problemów oraz motywowanie do wysokiej jakości pracy.
Celem zastosowania tej formy wsparcia jest poprawa całościowego funkcjonowania BO, jego relacji i komunikacji z otoczeniem, zapewnienie harmonijnej współpracy asystenta z BO i jego rodziną oraz najbliższym otoczeniem. Zapobiega ona ewentualnym konfliktom z asystentem. Zapewnia wzrost motywacji BO w dążeniu do osiągania celów cząstkowych i trenowanych z asystentem umiejętności. Wspiera efektywność usługi asystenckiej. Psycholog pomoże w minimalizacji występowania zachowań trudnych, a w sytuacji kryzysowej pracuje nad bieżącym problemem BO w relacji z otoczeniem jak i asystentem.
HARMONOGRAM REALIZACJI:
- Rekrutacja uczestników, określenie indywidualnych potrzeb i celów wsparcia –kwiecień – lipiec 2020
- Rekrutacja uzupełniająca uczestników –sierpień 2020 – marzec 2021(w razie potrzeby)
- Rekrutacja asystentów – kwiecień – lipiec 2020
- Rekrutacja uzupełniająca asystentów – sierpień 2020 – marzec 2021 (w razie potrzeby)
- Konsultacje psychologa – kwiecień 2020 – marzec 2021
- Realizacja usług asystencji – kwiecień 2020 – marzec 2021
- Specjalistyczne wsparcie psychologiczne rodzin i asystentów – kwiecień 2020 – marzec 2021
- Monitoring pracy asystentów, współpraca z BO i ich najbliższym otoczeniem (rodzinami) – kwiecień 2020 – marzec 2021
- Opracowanie i aktualizacja Indywidualnych Planów Działania dla każdego beneficjenta, ocena postępów i uzyskanych rezultatów – kwiecień 2020 – marzec 2021
- Zarządzanie projektem – kwiecień 2020 – marzec 2021
- Obsługa biurowa, księgowa i kadrowa projektu, sprawozdawczość – kwiecień 2020 – marzec 2021
- Ewaluacja projektu – styczeń – marzec 2021
- Audyt projektu styczeń – marzec 2021
Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” – edycja 2020-2021 jest resortowym programem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej finansowanym z państwowego funduszu celowego – Funduszu Solidarnościowego.
W ramach Programu Fundacja „Hej, koniku!” realizuje zadanie obejmujące świadczenie usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej. Celem zadania, zgodnie z założeniami Programu, jest poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnościami poprzez wsparcie asystenta. Zakres działania asystentów to, między innymi, pomoc w korzystaniu z systemu edukacji, ochrony zdrowia, z oferty kulturalnej, w nabywaniu i rozwijaniu kompetencji społecznych, w spędzaniu czasu wolnego na realizacji swoich zainteresowań.
Zadanie przewiduje realizację 14 440 godzin usług asystenckich dla 30 osób z niepełnosprawnościami.
Adresatami zadania mogą być osoby powyżej 16 roku życia, mieszkający w województwie mazowieckim, posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, łącznie ze wskazaniami stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwości samodzielnej egzystencji.
Okres realizacji zadania: 2 stycznia 2021 r. – 31 grudnia 2021 r.
Planowany całkowity koszt realizacji zadania – 643 200,00 zł